Archiv

Vítr tma přítomnost, kniha psaná žlučí

Téměř padesátiletý prozaik Václav Kahuda, autor skvělých románů Houština a Proudy, vydal po dlouhých třinácti letech svůj sedmisetstránkový „obžalovací spis na lidstvo“ nazvaný Vítr tma přítomnost. Je to už jiný Kahuda. Jemnou melancholii a lyrismus předchozích románů vystřídala v bezbřehém textu na hranici beletrie, investigativní žurnalistiky, historie a politologie neskrývaná nenávist.

více

Malá píseň v próze Daniela Hradeckého

Den před Silvestrem upadne třiaosmdesátiletý muž při vstávání z křesla na podlahu svého bytu a zůstane nehybně ležet. Co všechno mu projde hlavou, než ho za dva dny najdou jeho blízcí? Příběh, jakých se odehrají denně stovky, se v podání básníka Daniela Hradeckého proměnil v meditaci nad smyslem života, která nepostrádá smysl pro sebeironii a černý humor. Malá píseň v próze je součástí Hradeckého oceňované sbírky nazvané lapidárně 64.

více

Mezi hudbou a zvukovými efekty (4): Nevyzpytatelní Darkside

„Nejkrásnější tvůrčí oblast leží na hranici mezi zvukovými efekty a hudbou,“ prohlásil jednou režisér David Lynch. Seriál stručných profilů umělců převážně z elektronické scény, kteří hledají neobvyklé postupy. Projekt Darkside, v němž se sešli multiinstrumentalisté Dave Harrington a Nicolas Jaar, přichází s originálním retro zvukem. Jejich albu Psychic vedle samplů a elektronických ruchů dominuje majestátní zvuk varhan a překvapivě měkké tóny Harringtonovy kytary.

více

Básník je osamělé řemeslo (poznámky k románu Martina Reinera Básník)

Může být téměř šestisetstránková próza o osamělém básníkovi, který strávil většinu života v psychiatrické léčebně mimo svou vlast, zajímavá a strhující? To si pište! Básník Martina Reinera patří mezi prózy, od nichž se vnímavější čtenář nedokáže odtrhnout. „Blatného život je fascinující ukázkou, jak se zcela pasivní jedinec může stát ztělesněním velkého Osudu,“ říká k tomu v závěru románu Reiner.

více