Archiv

Karel Trinkewitz: Jak jsem potkal Bohumila Hrabala

Vzpomínka na Bohumila Hrabala od výtvarníka Karla Trinkewitze, který žil dlouhá léta v německém exilu a na sklonku života v západočeském Rabí. Hrabalovi by před několika dny bylo sto let, Trinkewitz zemřel před několika týdny ve dvaaosmdesáti letech.

více

Na hranici kýče (10): Morning

Seriál o emotivních písních, které balancují na hranici kýče. Další v pořadí zvukově krásná balada Morning z Beckova aktuálního alba Morning Phase, které patří spolu s Mutations a Sea Change do zklidněné, introspektivní linie Beckovy tvorby.

více

Simon Mawer o horolezectví jako smrtelné nemoci

„Horolezectví je možné vnímat jako smrtelnou nemoc svého druhu,“ píše v závěru svého obsáhlého románu Pád britský romanopisec Simon Mawer. Ve své spletité románové konstrukci, která místy ztrácí na přesvědčivosti, líčí osudy dvou přátel, z nichž jeden se po těžkém pádu dokáže své závislosti na horách vzdát, zatímco pro druhého je posedlost „zónou smrti“ cennější než vlastní život.

více

Tim Burton: Zápalek a Sirka se mají rádi

Knížka režiséra a scénáristy Tima Burtona The Melancholy Death of Oyster Boy & Other Stories, která vyšla ve zcela novém českém překladu, sice navenek působí vesele, ale ve skutečnosti je dost smutná. Zápalek a Sirka z úvodu knížky se sice mají rádi, ale jejich vztah rychle vyhoří. Většina dalších „hrdinů“ Burtonovy knížky dopadne mnohem hůř – téměř bez výjimky skončí potupnou smrtí.

více

Hrdinové našich dnů (7): Tatrman z Bigasovy Cochcárny

„Hrdinové“ v uvozovkách. Galerie neobvyklých, bizarních a nejednou přímo odstrašujících postav ze současné české i světové prózy. Postavy, které až na výjimky „stvořila“ dnešní společnost bez vizí a ideálů. Poživačný a mimořádně arogantní soudce Petr Man z prózy Jiřího Bigase Cochcárna je příkladem člověka, který nedokázal odolat svodům a nástrahám „nové“ doby.

více