Archiv

Hipík Neil Young a jeho rozhárané sny

Neil Young působí na hudební scéně již od šedesátých let. Je známý jako člen Buffalo Springfield, superskupiny Crosby, Stills, Nash & Young, frontman „své“ kapely Crazy Horse i jako excelentní sólový umělec. Když po vydání zatím posledního alba Psychedelic Pill přestal pít a kouřit trávu, ztratil inspiraci k psaní písní. V tuto chvíli začala vznikat jeho knížka Hipíkovy sny, která vzápětí po americkém vydání vyšla také česky.

více

Písně a jejich texty (4.): Půlnoční

Píseň Půlnoční vrátila po delší odmlce do centra pozornosti Václava Neckáře a předznamenala jeho comebackové album Dobrý časy. Dojemná písnička s citlivým aranžmá členů Umakartu a velmi pozoruhodným textem Jaromíra Švejdíka se brzy po vydání zařadila do repertoáru „vánočních“ písní, kterým se v předvánočním čase nedá uniknout.

více

Jeffrey Eugenides: „Někdy si myslím, že se mi to jen zdálo!“

První román amerického prozaika řeckého původu Jeffreyho Eugenidese The Virgin Suicide se k českému čtenáři dostává s velkým zpožděním, ale zaplaťpánbu za to. Sebevraždy panen se sice nerozlévají do takové epické šíře jako autorův mnohokrát oceněný Hermafrodit a místy i trochu „drhnou“, ale zároveň obsahují mnoho míst, která budí naprostý údiv. Eugenidesova kniha je totiž temná a bizarní, ale zároveň neskutečně zábavná.

více

Tady to musí být!

„Tohle jsem vůbec nepochopil. Pochybuju, že je to vůbec možný, aniž bych strávil pět let na fildě,“ napsal k filmu Paola Sorrentina Tady to musí být jeden z diváků na serveru čsfd. K pochopení podobných filmů samozřejmě žádná škola nepomůže: mnohem důležitější je obyčejná lidská zvídavost, vnímavost k osudům druhých a schopnost dívat se na věci kolem sebe bez předsudků. Sorrentinova nedávná road-movie, v níž se zestárlý rocker připomínající Roberta Smithe z The Cure snaží najít sám sebe, má totiž k tuctové produkci hodně daleko.

více

Mick Jagger, Marianne Faithfull a jejich divocí koně

Dosud nejobsáhlejší monografie zpěváka Rolling Stones Micka Jaggera sice není autorizovaná, ale podle všeho je to tak lepší. Jagger, který se před lety pokoušel neúspěšně – na rozdíl od Keitha Richardse – napsat autobiografii, totiž trpí „ztrátou paměti“. Jinými slovy: zestárlý sir Mick Jagger si již nepřeje o řadě věcí ze svého života mluvit. Promluvit o nich se však pokusil respektovaný autor hudebních monografií Philip Norman, jehož Mick Jagger právě vyšel v českém překladu.

více