Archiv

Písně a jejich texty (3.): Černé ovce, bílé vrány a poslední pes

Za dvacet let své existence vydala slovenská skupina Živé kvety devět alb. Na posledním z nich – loňském Olga, ideš vlastným tempom! – se od přímočarých punkrockových písniček s hutnými refrény vydala směrem k rockovému šansonu, jemuž kromě hlasu Lucie Piussi vévodí akustická kytara a elektrické piano. Samostatnou pozornost zasluhují texty, které svou úrovní přesahují obvyklé hranice žánru.

více

Láska je slípka: paján na vášnivou lásku

Svůj první román Láska je sliepka vydala Lucia Piussi, zpěvačka a autorka textů slovenské skupiny Živé kvety, před dvěma lety. Její opožděný debut vyšel v letošním roce také česky. I když se v něm Lucia Piussi – zjednodušeně řečeno – zabývá láskou a zase jen láskou, překvapuje bezprostředností, košatým jazykem i množstvím emocí, které do něj vložila.

více

Hrdinové našich dnů (5): sexem posedlý Zajda Munro

„Hrdinové“ v uvozovkách. Galerie neobvyklých, bizarních a nejednou přímo odstrašujících postav ze současné české i světové prózy. Postavy, které až na výjimky „stvořila“ dnešní společnost bez vizí a ideálů. Zajda Munro z druhého románu Nicka Cavea patří mezi muže, jimž posedlost sexem úplně rozvrátí rodinný život a dovede je až k hořkému konci.

více

Mezi hudbou a zvukovými efekty (2): Pantha du Prince & The Bell Laboratory

„Nejkrásnější tvůrčí oblast leží na hranici mezi zvukovými efekty a hudbou,“ prohlásil jednou režisér David Lynch. Seriál stručných profilů umělců převážně z elektronické scény, kteří hledají neobvyklé postupy. Další v pořadí Pantha du Prince s albem Elements Of Light, na němž mu s množstvím zvonů sekunduje norské seskupení Bell Laboratory.

více