Archiv

Literární kulinárium (1): růžičková kapusta s citronem podle Bolaña

„Možná je vhodné dát vám nějaký recept,“ říká Seaman z úžasného románu 2666 chilského prozaika Roberta Bolaña a dodává: „Tenhle recept se jmenuje růžičková kapusta s citronem.“ Dobré jídlo k drobným životním radostem rozhodně patří; je však návykové jako droga a kdo mu bezezbytku propadne, má jen problémy. Literární kulinárium přináší recepty ze současné beletrie; je to odlehčující rubrika, která dokládá, že ani intelektuálové nezapomínají na drobné lidské radosti.

více

Mezi hudbou a zvukovými efekty (1): Šťastný a uvolněný Robag Wruhme

„Nejkrásnější tvůrčí oblast leží na hranici mezi zvukovými efekty a hudbou,“ prohlásil jednou režisér David Lynch. Seriál stručných profilů umělců převážně z elektronické scény, kteří na jedné straně hledají neobvyklé postupy a všemožně experimentují se zvukem, na druhé jsou svým způsobem k posluchači vstřícní. Rubrika pro čtenáře, který nemá předsudky a je schopen hudbu vnímat jako zvukové dobrodružství. Jako první pozoruhodný německý DJ Robag Wruhme.

více

Hrdinové našich dnů (4): mladík z Toussaintovy Koupelny

„Hrdinové“ v uvozovkách. Galerie neobvyklých, bizarních a nejednou přímo odstrašujících postav ze současné české i světové prózy. Postavy, které až na výjimky „stvořila“ dnešní společnost bez vizí a ideálů. Jako další nesnášenlivý a skrytě agresivní mladík z Koupelny Jeana-Philippa Toussainta, knihy, která podle zmínky na přebalu „změnila francouzskou literaturu“.

více

Na hranici kýče (8): Sedna

Seriál o emotivních písních, které balancují na hraně kýče. Další v pořadí krásná balada Sedna ze čtvrtého alba dánských Efterklang. Album, které bylo pojmenováno podle osady Piramida na dalekých Špicberkách, je vyzrálým dílem, v němž se mísí klasické rockové písničkaření se zvukovým hledačstvím.

více

Jeffrey Eugenides o rozkoších, které s věkem slábnou

Obsáhlý román Jeffreyho Eugenidese Hermafrodit přináší mimořádný čtenářský zážitek: čtenář se nejen dobře baví a je dojatý, ale dozví se mnoho věcí, o nichž dříve neměl ponětí. I když Eugenides v knize zužitkoval především životní příběhy svých předků, bohatě využil i své nově nabyté znalosti z genetiky a sexuologie.

více

Mezi mužem a ženou: po hlavě do příběhu

Román Hermafrodit amerického prozaika řeckého původu Jeffreyho Eugenidese, který v českém překladu vyšel před několika lety, u nás nevyvolal takový ohlas, jaký by si zasloužil. Pětisetstránkový román jde na jedné straně až za bolestnou hranici intimity, na druhé se v tradici „velkých“ amerických románů rozmachuje přes celé 20. století. Kromě toho je i velmi zábavný.

více