Archiv

Yellow Umbrella Opens a Chaotic Season Jakuba Řeháka

Jakub Řehák (1978) je autorem dvou básnických sbírek. První z nich, Světla mezi prkny, vyšla v roce 2008, Past na Brigitu o čtyři roky později. Pětidílná básnická skladba Yellow Umbrella Opens a Chaotic Season, jež jeho druhou sbírku uzavírá, je jedním z nejpozoruhodnějších textů, které se v české poezii v posledních letech objevily.

více

Daniel Krhut o alkoholu a drogách

Brněnský prozaik Daniel Krhut (1982) je (zatím) autorem dvou knih. Obě jeho prózy – Modrej soumrak nad městem a Pašerák snů – před nedávnem vydalo v jednom svazku nakladatelství Host. Knihy Daniela Krhuta jsou navenek syrovým záznamem mladického třeštění, alkoholických excesů a erotických vzplanutí; pokud čtenáře neodradí Krhutův syrový beatnický styl, zjistí, že jeho texty obsahují i překvapivě vyzrálé myšlenky.

více

Keith Richards o Václavu Havlovi

Kytarista kapely Rolling Stones Keith Richards sice prožil život ve stínu zpěváka Micka Jaggera, ale těžkou hlavu si z toho nedělá. Zasvěcenci dobře ví, že autorský tandem Jagger–Richards je pro skupinu stejně důležitý jako dvojice Lennon–McCartney pro Beatles. Ve své vzpomínkové knize nazvané Život Richards mluví „jak mu zobák narost“: je bezprostřední a nebere si servítky. Kromě řady jiných věcí vzpomíná i na první pražský koncert Rolling Stones v roce 1990 a na setkání s Václavem Havlem, jedním s mála politiků, kteří nepropadli vlastní důležitosti a papalášským manýrám.

více