Archiv

Dobíjení baterií (1): Rychta

Písně, z nichž přímo sálá pozitivní energie, skladby, které člověku dobijí „baterky“, hypnotické tracky, které působí jako opojná droga. Nový seriál o energii v současné hudbě. Jako první píseň Rychta, která otevírá zdařilé album Soundtrack ke konci světa kladenské kapely Zrní. Píseň, kterou skupina už těžko překoná, nemá v současné době na české scéně obdoby.

více

Tajný život Milana Děžinského

Milan Děžinský (1974) patří k nejlepším českým básníkům střední generace. Autor pěti básnických sbírek, z nichž přinejmenším tři poslední zaslouží velký respekt, se od průzračného lyrismu dopracoval až k existenciálně tíživým tématům. I přes všudypřítomné otázky po smyslu života si však Tajný život (2012) zachovává svěží obraznost, smysl pro zkratku i smysl pro humor.

více

Dějiny filmové hudby: Badalamenti o Lynchovi

Obsáhlé Dějiny filmové hudby jsou v češtině první knihou svého druhu. Téměř šestisetstránková knížka Mervyna Cooka začíná – jak jinak – u němého filmu a končí u minimalismu, elektronické hudby a současného popu. Pokud někoho zajímá především současná hudba, najde tu vedle Johna Williamse podrobné pojednání o Preisnerovi, Nymanovi a dalších minimalistech, zmínku o Vangelisovi, Tangerine Dream a mnohých dalších. Knížka je dotažena téměř až do současnosti: objeví se tu ještě Clint Mansell, ale na Maxe Richtera již nedojde.

více