Archiv

Hrdinové našich dnů (2): sebestředná workoholička Mary Jonesová

„Hrdinové“ v uvozovkách. Galerie neobvyklých i odstrašujících postav ze současné české i světové prózy. Postavy, které až na výjimky „stvořila“ konzumní společnost bez vizí a ideálů. Mary Jonesová z románu britského prozaika Paula Tordaye Lov lososů v Jemenu je příkladem dominantní ženy, která bere manželství jako soutěž a vzájemné soupeření.

více

Druhá světová válka ve dvou obrazech

Román Pravěk a jiné časy Olgy Tokarczukové (1962) je originální prózou, která na osudech (převážně) obyčejných lidí z malé polské vesnice Pravěk zachycuje celé „to krásné“ 20. století. Pravěk a jiné časy je prózou těžko zařaditelnou: stačí se podívat na zadní stranu obálky a zjistíte, že Frankfuter Allgemeine Zeitung ji považuje za epický román, zatímco pro De Morgen je to próza od začátku do konce lyrická.

více

Písně a jejich texty (2.): Vlci u dveří

Vlci u dveří: 1/ druhé album skupiny Umakart, 2/ titulní píseň tohoto alba, 3/ báseň Jana Těsnohlídka ml. ze sbírky Rakovina. Původně báseň, kterou si zpěvák Umakartu Jaromír Švejdík zjednodušil a upravil tak, aby se dala dobře zpívat. Text, který skvěle vystihuje existenciální tíseň člověka žijícího ve společnosti, která není tak svobodná, jak se navenek může zdát.

více