Archiv

Hrdinové našich dnů (1): úděsný ajťák Mollwitz

„Hrdinové“ v uvozovkách. Galerie neobvyklých, bizarních a nejednou přímo odstrašujících postav ze současné české i světové prózy. Postavy, které až na výjimky „stvořila“ dnešní společnost bez vizí a ideálů. Jako první v pořadí úděsný ajťák Mollwitz z románu německého prozaika Daniela Kehlmanna Sláva.

více

Na hranici kýče (7): Into The Black

Seriál o emotivních písních, které balancují na hraně kýče. Proslulá písnička Neila Younga Hey, Hey, My, My (Into The Black) z jeho pětatřicet let starého alba Rust Never Sleeps ve velmi citlivé úpravě seattleských Chromatics. Hey, Hey, My, My sice předělal už kdekdo, ale verze Chromatics udivuje tím, že na jedné straně ctí originál, na druhé je velmi, velmi současná.

více

Vzestup a pád punku v románech Jaroslava Rudiše

Románu Nebe pod Berlínem, za který dostal Jaroslav Rudiš po vydání v roce 2002 hned několik cen, je již deset let. Pokud nepočítáme komiksovou trilogii Alois Nebel, Rudiš od té doby vydal další tři romány. Poslední z nich, Konec punku v Helsinkách, je sofistikovanější obdobou Nebe pod Berlínem: ani tady nechybí motivy generačního protestu, touha po svobodě a sebevyjádření prostřednictvím nekompromisní, přímočaré hudby.

více

Filmy roku 2012

S filmy roku bývá trochu potíž, která se netýká ani tak filmů českých režisérů jako snímků zahraničních. Patří sem výhradně filmy, které vznikly v roce 2012, anebo také ty, které se dostaly do české distribuce opožděně? Určitě obojí – jinak by tak zdařilé filmy jako Le Havre Akiho Kaurismäkiho nebo Dokonalý smysl Davida Mackenzieho byly mimo hru.

více

Nahrávky roku 2012

V roce 2012 vydala nová alba celá řada písničkářů, kteří jsou již považováni za klasiky svého žánru. Namátkou zmiňme Boba Dylana s albem Tempest, Patti Smith s albem Banga, Leonarda Cohena s Old Ideas nebo Johna Calea s Shifty Adventures in Nookie Wood. Když připočteme znamenitá alba "letitých" kapel Tindersticks a Lambchop, můžeme nám rok 2012 na světové scéně připadat jako rok nové mízy klasiků. Na české scéně došlo k jinému pozoruhodnému jevu: vyrojilo se hned několik intimních písničkových alb s velmi současným zvukem, v němž se zcela přirozeně mísí akustické nástroje s elektronikou.

více

Knihy roku 2012

Řeknu to rovnou, bez okolků: knihou roku 2012 je pro mě jednoznačně monumentální román Roberta Bolaña 2666, který vydalo nakladatelství Argo ve znamenitém překladu Anežky Charvátové. Román 2666 je knihou, která nemá v současné literatuře obdoby.

více

Básně chorého muže z Vídně

Básnická sbírka vídeňského básníka Christiana Futschera Květy krve vyšla v roce 2010 v nakladatelství Petr Štengl. Knížka, která představuje několikrát oceněného – ale u nás dosud neznámého – rakouského básníka, má sice pouhých 48 stran, ale silný dojem to nijak nekazí. Futscher je básník přímočarého stylu s vyhraněným smyslem pro černý humor.

více

Na hranici kýče (6): Svefn-G-Englar

Seriál o emotivních písních, které balancují na hraně kýče. Svefn-G-Englar je desetiminutová skladba z roku 1999, jíž se islandští Sigur Rós dotkli hvězd. I když později nahráli řadu pozoruhodných písní, křehkou Svefn-G-Englar už nepřekonali a podle všeho ani nepřekonají.

více