Archiv

Facka: román o mnoha podobách pravdy

Obsáhlý román Facka (The Slap, 2008) australského spisovatele řeckého původu Christose Tsiolkase u nás zdaleka nevzbudil takovou pozornost jako v Austrálii nebo západoevropských zemích, kde byl dokonce nominován na Man Bookerovu cenu. Facka je prózou, která v české literatuře citelně schází: čtivý generační román, který bez zjednodušení a intelektuálských klišé postihuje především morální problémy třicátníků a čtyřicátníků.

více

Christos Tsiolkas o vnějších projevech mužského těla

Přečetl jsem už tisíce knih, ale nevzpomínám si, že by některá měla tak kuriózní začátek jako román Facka (The Slap, 2008) australského prozaika Christose Tsiolkase. Ovšem čtenáře, který po přečtění úvodních řádek nabude dojmu, že má v ruce humoristicko-erotický román vyžívající se v intimitách, čeká zklamání: žádná senzace se nekoná. Facka sice mluví o sexualitě velmi otevřeně, ale jako celek cílí spíš na morální aspekty dnešního života.

více

Klaun Šalimar: příběh lásky, zrady a kruté odplaty

Prozaik Salman Rushdie vešel ve známost především díky svému čtvrtému románu Satanské verše (1988), za nějž ho duchovní vůdce Íránu ajatolláh Chomejní v podstatě odsoudil k smrti. Rushdie, který se poté musel dlouhá léta skrývat, se nechtěně stal v očích mnoha lidí bojovníkem proti islámu. I když nesporným jádrem jeho pozdějšího románu Klaun Šalimar (2005) je příběh nešťastné lásky dvou mladých Kašmířanů, Rushdie jako obvykle prózu bohatě zalidňuje, nešetří v ní příběhy, rozličnými detaily ani esejistickými komentáři k nedávné minulosti či současnosti.

více