Archiv

Řeči řeči: znepokojivý román o krádeži identity

Román Řeči řeči T. C. Boylea, který před několika lety vyšel v Argu, má téma, které bylo ještě nedávno doménou sci-fi, ale dnes je již velmi aktuální: krádež identity. Jak je možné, že si někdo jiný na vaše jméno bere úvěry, pořizuje auta na leasing, vybírá si z vašeho účtu – a za zločince jste považovaný vy? Zručně napsaný román s prvky thrilleru je i prózou o lásce, která prochází velkou zkouškou.

více

Julian Barnes: Paměť jako chumel cárů a záplat

Jedenáctý román britského prozaika Juliana Barnese Vědomí konce je překvapivě útlý – má sotva stopadesát stran. Barnes tu na základě banální zápletky ze středoškolského života vytváří románovou esej na téma „Náš život vlastně není naším životem, ale pouze příběhem, který o svém životě vyprávíme. Příběhem, který vyprávíme ostatním, ale především sobě“.

více

Jennifer Eganová: Čas je rváč, no ne?

Román Jennifer Eganové Návštěva bandy rváčů končí nezapomenutelnou scénou comebacku zestárlého kytaristy Scottyho Hausmanna. Jeho dávný kamarád Bennie, který má špatné svědomí, že jako bývalý punker na dlouhou dobu „vyměkl“, mu zařídí vystoupení pod širým newyorským nebem. Scotty na poslední chvíli vystoupit odmítne, ale Bennie ho nakonec s pomocí mladé Lulu na pódium dostane.

více

Báječný román o nezadržitelném plynutí času

Čtvrtý román americké novinářky Jennifer Eganové Návštěva bandy rváčů sice navenek působí jako drsná reminiscence na punkovou explozi konce 70. let minulého století, ve skutečnosti je to však do detailů promyšlený román o mládí, zrání a stárnutí. Román, který v loňském roce zaslouženě dostal Pulitzerovu cenu, udivuje množstvím postav, jejich psychologickou věrohodností i emocemi, které z něj přímo sálají.

více