Archiv

Na hranici kýče (5): Sviečky

Seriál o emotivních písních, které balancují na hraně kýče. Dojemná písnička Sviečky pochází z nedoceněného alba Už, které Richard Müller vydal v roce 2010. Nahrávka, která mnohé Müllerovy příznivce zaskočila moderním elektronickým zvukem, patří spolu s alby Nočná optika a 01 k pilířům zpěvákovy tvorby. Písničky Sviečky a Čiara z alba Už pak k jeho nejlepším baladám.

více

Film, kterým Beatles předběhli dobu

Dlouho proklínaný a opovrhovaný film Magical Mystery Tour, jehož černobílá kopie se poprvé objevila v britské televizi BBC 2 na Vánoce v roce 1967, je po všech stránkách novátorským dílem, které předběhlo dobu. Film, který vznikl díky tvůrčímu géniu Paula McCartneyho, je od začátku do konce jednou velkou improvizací. V barevné a do všech detailů dotažené podobě se Magical Mystery Tour nyní – po celých pětačtyřiceti letech – vrací k divákům.

více

Haruki Murakami o lásce k tlustým dívkám

Návrat k víc než čtvrtstoletí starému románu japonského prozaika Harukiho Murakamiho Konec světa & Hard-Boiled Wonderland. Stejně jako v předchozích letech byl Murakami i letos horkým kandidátem na Nobelovu cenu za literaturu. Román Konec světa & Hard-Boiled Wonderland vyšel v Japonsku v roce 1985, česky ve znamenitém překladu Tomáše Jurkoviče až roce 2008. Fascinující kniha, v níž se mísí science-fiction s tzv. tvrdou školou a tichou meditací nad životem, je pozoruhodná myšlenkovou hloubkou, podivnou, místy až bizarní obrazností a cynickým vtipem.

více